• قیمت 10000 تومان
  • نویسنده مرتضی مطهری
  • ترجمه ___________
  • ناشر صدرا
توضیحات تکمیلی برای: "انسان کامل"

انسان کامل

 

 

 

اثر : متفکر شهید استاد مرتضی مطهری

 

 

 

راههای شناخت انسان کامل از نظر اسلام

دو راه دارد : یک راه این است که ببینیم قرآن در درجه اول و سنت در درجه دوم ، انسان کامل را – اگر چه در قرآن و سنت تعبیر « مسلمان کامل » و « مومن کامل » است – چگونه توصیف کرده اند . ولی به هر حال معلوم است که مسلمان کامل یعنی انسانی که در اسلام به کمال رسیده است ، و مومن کامل یعنی انسانی که در پرتو ایمان به کمال رسیده است . باید ببینیم قرآن یا سنت ، انسان کامل را با چه مشخصاتی بیان کرده اند و چه خطوطی برای سیمای انسان کامل کشیده اند . از قضا در این زمینه ، چه در قرآن و چه در سنت بیانات زیادی آمده است .

راه دوم شناخت انسان کامل ، استفاده از بیان ها نیست که ببینیم در قرآن و سنت چه آمده است ، بلکه این است که افرادی عینی را بشناسیم که مطمئن هستیم آنها آنچنان که اسلام و قرآن می خواهد ساخته شده اند و وجود عینی انسان های کامل اسلامی هستند ؛ چون انسان کامل اسلامی فقط یک انسان ایده آل و خیالی و ذهنی نیست که هیچ وقت در خارج وجود پیدا نکرده باشد ؛ انسان کامل ، هم در حد اعلی و هم در درجات پایین تر ، در خارج وجود پیدا کرده است .

فرق کمال و تمام

اینجا یک سوال مطرح است که اصلا معنی « کامل » چیست ؟ انسان کامل یعنی چه ؟

در زبان عربی دو کلمه نزدیک به یکدیگر – نه عین یکدیگر – داریم و ضد این دو کلمه یک کلمه است ؛ یعنی آن کلمه گاهی در ضد این به کار می رود و گاهی در ضد آن . در فارسی حتی خود آن دو کلمه را هم نداریم ، یعنی به جای آن دو کلمه فقط یک کلمه داریم . آن دو کلمه عربی یعنی «کمال » است و دیگری « تمام » . گاهی در عربی « کامل » گفته می شود و گاهی « تام » و در مقابل هر دو ، « ناقص » گفته می شود : این کامل است و آن ناقص ؛ این تام است ، تمام است و آن دیگری ناقص …

۳۲۹ صفحه ، قطع رقعی، جلد شومیز http://tandisbook.com/wp-content/uploads/2012/12/hand-point-icon.png

نویسنده : مرتضی مطهری

انتشارات : صدرا

 

اضافه کردن به سبد خرید